Handel, biznes i usługi w Polsce i na świecie.

Trudny okres dojrzewania - kiedy warto poprosić o pomoc psychoterapeutę?

Okres dorastania niesie ze sobą rozmaite trudności i dylematy. Młody człowiek nierzadko doświadcza specyficznych nastrojów, może gwałtownie reagować, podchodzić zbyt emocjonalnie do pewnych spraw. Jeśli zachowanie dziecka wzbudza niepokój, a rozmowy nie przynoszą oczekiwanych efektów, warto zapisać na konsultacje terapeutyczną. Właściwa reakcja pozwoli uniknąć stanów lękowych czy depresyjny bądź innego rodzaju trudności w funkcjonowaniu.

psychoterapia Kraków
Source: flickr.com
Czas dojrzewania to bardzo trudny etap w życiu. Młody człowiek staje przed nowymi i próbuje poradzić sobie na różne sposoby. Czasem bywa tak, iż w tym okresie nastolatek zaznaje wiele cierpienia, które dodatkowo utrudnia budowanie dobrych relacji z rówieśnikami, jak również dorosłymi, a ponadto realizację obowiązku szkolnego. Wkraczanie w nowe role życiowe i zbudowanie swojej tożsamości to niezwykle trudne aspekty okresu dojrzewania, dlatego często nazywa się ten okres kryzysowym. W tym czasie pojawiają się rozmaite problemy, takie jak konflikty, nieśmiałość, nerwice, fobie, depresje, problemy z odżywianiem a nawet uzależnienia. Wymienione problemy mogą mieć różne przyczyny, jednak każdy nastolatek w szczególny sposób przeżywa ten okres w swoim życiu. By móc znaleźć przyczynę problemów, a co za tym idzie rozwiązanie, warto zgłosić się do psychoterapeuty, który pomaga w poradzeniu sobie z rozmaitymi kłopotami, z którymi często zmaga się młody człowiek.

W kwestii takiej jak psychoterapia Kraków oferuje spory wybór świetnych specjalistów. Również jeżeli interesuje nas konkretnie psychoterapia - wejdź - młodzieży Kraków (czytaj więcej) z pewnością nie zawiedzie. Podczas rozmowy, psychoterapeuta stara się rozpoznać na czym właściwie polegają problemy z jakimi mierzy się młody człowiek i z jakiej pomocy powinien skorzystać. Psychoterapeuci proponują także spotkania z rodzicami, którzy mają wątpliwości czy potrzebne jest im wsparcia w trudnym okresie dorastania dziecka.

Jeżeli coś niepokoi rodziców, proponowana jest konsultacja psychologiczna oraz diagnoza. Najczęściej pierwsze spotkanie z psychoterapeutą odbywa się przy obecności rodzica. Druga wizyta to zebranie ważnych informacji od rodzica i dziecka oraz opracowanie przebiegu pomocy. Następne spotkania zazwyczaj odbywają się już z nastolatkiem, bez obecności rodzica i służą ustaleniu zasad współpracy w przypadku rozpoczęcia psychoterapii. W niektórych przypadkach lepszym rozwiązaniem od psychoterapii indywidualnej może okazać się psychoterapia grupowa.